Svarbu suprasti – detoksikacija nėra dieta

  ŽarnynasGrožis iš vidausVisi įrašai  

Dažnos klaidingos nuomonės apie detoksikaciją

Teigiama, kad detoksikacinės dietos pašalina toksinus iš kūno, pagerina sveikatą ir skatina svorio metimą.

Tai dažnai apima vidurius laisvinančių, diuretikų, vitaminų, mineralų, arbatos ir kitų maisto produktų, kurie, kaip manoma, turi detoksikuojančių savybių, vartojimą.

Terminas „toksinas“ detoksikacinės dietos kontekste yra laisvai apibrėžiamas. Paprastai tai apima teršalus, sintetines chemines medžiagas, sunkiuosius metalus ir perdirbtus maisto produktus – visa tai neigiamai veikia sveikatą. Tačiau populiarios detoksikacinės dietos retai nustato specifinius toksinus, kuriuos siekiama pašalinti, arba mechanizmą, kuriuo jie tariamai pašalinami.

Nors daug esame girdėję apie detokso dietas, yra labai mažai klinikinių tyrimų, patvirtinančių šių dietų naudą ir efektyvumą. Keletas klinikinių tyrimų parodė, kad komercinės detoksikacinės dietos pagerina kepenų detoksikaciją ir pašalina iš organizmo organinius teršalus, nors šiems tyrimams trukdo ydinga metodika ir nedideli imčių dydžiai. Visgi, tai yra sritis, kuri nusipelno dėmesio, kad vartotojai būtų informuoti apie galimą detoksikacijos programų naudą ir riziką.

Svarbu prisiminti, kad detokso dietos nedaro nieko, ko žmogaus organizmas negeba atlikti pats, todėl mūsų tikslas turėtų būti tiesiog optimizuoti natūralią organizmo detoksikacijos sistemą.

Kas „užteršia” mūsų organizmą?

Žmogaus organizmo padidinto užterštumo priežastimis gali būti:

• nepakankamas audinių aprūpinimas deguonimi;

• fermentų organizme trūkumas;

• vidaus organų pažeidimai;

• uždegiminė reakcija;

• netinkama mityba;

• rūkymas;

• stresas (streso metu organizmas intensyviai reaguoja išskirdamas ir gamindamas įvairias medžiagas, hormonu, neuromediatorius, kurie organizme vėliau yra skaidomi, bet dėl per didelio jų kiekio besigaminančio ilgalaikio streso metu, pats organizmas nebespėja su jais tvarkytis/detoksikuotis ir susidaro daug laisvųjų radikalų, kurie sukelia oksidacinį stresą ir ilgainiui kitas ligas ir pažeidžia organus ir jų sistemas).

Dėl šių priežasčių didėja laisvųjų radikalų kiekis organizme.

Laisvieji radikalai ir oksidantai gaminami arba įprastu ląstelių metabolizmo metu i, arba gaunami iš išorinių šaltinių (taršos, cigarečių dūmų, radiacijos, vaistų). Jei jų organizme atsiranda per daug/susidaro perteklius, organizmas nebegeba jų tinkamai pašalinti, jie kaupiasi organizme ir sukelia reiškinį, vadinamą oksidaciniu stresu. Šis procesas vaidina svarbų vaidmenį vystantis lėtinėms ir degeneracinėms ligoms, tokioms kaip vėžys, autoimuniniai sutrikimai, senėjimas, katarakta, reumatoidinis artritas, širdies ir kraujagyslių bei neurodegeneracinės ligos. Žmogaus kūnas turi keletą mechanizmų, padedančių kovoti su oksidaciniu stresu, gamindamas antioksidantus, kurie gaminami natūraliai organizme arba yra gaunami iš išorės su maistu ir (arba) papildais.

Toksinai

Toksinai yra žalingi junginiai/medžiagos, gaminami gyvose ląstelėse ar organizmuose. Toksinai gali būti smulkios molekulės, peptidai, baltymai, kurie gali sukelti ligas ar kitus nemalonius pojūčius.

Sveiko žmogaus organizmas pats geba šalinti toksinus.

Toksinai suskirstomi į dvi pagrindines kategorijas - vidinius ir išorinius toksinus. Vidiniai toksinai apima pieno rūgšties, karbamido ir medžiagų skilimo produktus iš mikrobų žarnyne, kurie atsiranda natūralaus metabolizmo metu. Išoriniai toksinai yra gaunami valgant, geriant, kvėpuojant ar absorbuojami per odą. Šiaip laikais labiau nei bet kada mes susiduriame su daugybe išorinių toksinų, tokių kaip cheminiai junginiai ir aplinkos teršalai. Tai atsitinka kasdien, net jei mes labai stengiamės apriboti toksinų poveikį.

Kaip žmogaus organizmas šalina toksinus?

Dažnai klaidingai manoma, kad už organizmo detoksikaciją yra atsakingos tik kepenys. Iš tikrųjų organizmas valosi per keletą skirtingų organų sistemų: odą, inkstus, plaučius, limfinę sistemą, virškinamąjį traktą, tarp kurių yra ir kepenys.

Visgi, pagrindiniai detoksikaciniai organai yra kepenys ir inkstai.

Svarbu suprasti, kad detoksikacija, tai nėra dieta.

DETOKSIKACIJA PER KEPENIS

Kepenys veikia kaip filtras, pašalinantis toksinus, kurie susidaro mūsų organizme vykstant medžiagų apykaitai. Kepenys padeda pašalinti tokius patogenus, kaip virusai, bakterijos, hormonai, cholesterolis, ir išorinius toksinus, įskaitant alkoholį, vaistus, chemikalus, sunkiuosius metalus. Naudingi augalai kepenims: Margainis, kiaulpienė , artišokas, ciberžolė.

• INKSTAI. Inkstai taip pat veikia kai filtras. Jie filtruoja atliekas ir nepageidaujamas medžiagas, tokias kai vaistai iš mūsų organizmo. Be to, inkstai palaiko mūsų kūno pH, reguliuodami skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą. pH pusiausvyros išlaikymas yra gyvybiškai svarbus, leidžiantis organizmo ląstelėms atlikti jų funkcijas.

• VIRŠKINAMASIS TRAKTAS IR ŽARNYNAS. Viena iš žarnyno funkcijų yra palaikyti organizmo detoksikaciją. Žarnynas padeda pašalinti toksinus per žarnų judesius. Reguliarūs žarnyno judesiai padeda nesuvirškintam maistui ir kartu su juo esančiais ar virškinimo metu susidariusiais toksinais slinkti per žarnyną ir pasišalinti išmatų pavidalu. Žarnynas padeda pašalinti tokius toksinus, kaip sunkieji metalai, chemikalai, maisto likučiai, patogeninės bakterijos.

• LIMFINĖ SISTEMA. Limfa yra skystis, cirkuliuojantis visame kūne. Tai yra didesnės imuninės sistemos dalis, kurios esminis vaidmuo yra apsaugoti mūsų ląsteles nuo svetimų medžiagų ir pašalinti jas iš mūsų kūno. Ši unikali sistema vaidina didelę įtaką detoksikacijai, kai pagrindinis darbas yra gabenti baltuosius kraujo kūnelius (dar žinomus kaip limfocitai), kurie padeda kovoti su infekcijomis ir apsaugoti nuo kenksmingų toksinų.

• KVĖPAVIMO TAKŲ SISTEMA. Pradedant nuo nosies, kur maži plaukai šnervėse sukuria apsauginį barjerą, kuris sukuria barjerą dulkėms ir nešvarumams. Gleivės, padengusios nosį ir plaučius, sukuria antrą apsauginį sluoksnį. Galiausiai, kai kvėpuojame deguonimi, per plaučius vyksta apsikeitimas deguonies ir anglies dvideginio CO2 molekulėmis, kurios per kvėpavimo takų sistemą yra pašalinamos iš organizmo.

• ODA. Pagalvokite apie odą kaip kūno gynybos sistemą. Kaip didžiausias kūno organas, oda sukuria barjerą, apsaugantį mus nuo bakterijų, virusų ir cheminių toksinų, kurie neturėtų patekti į mūsų kūną. Oda taip pat leidžia detoksikacijos procesui vykti prakaituojant. Tai, ko nepavyksta pašalinti per kepenis ir inkstus, gali būti šalinama per odą kūnui prakaituojant.

Kaip pasireiškia organizmo užsiteršimas/kenksmingų medžiagų susikaupimas organizme?

Bene pagrindiniai požymiai, rodantys, kad organizmui darosi sunku kovoti su kenksmingomis medžiagomis yra dažnas pilvo pūtimas ir vidurių užkietėjimas, prastas kūno ir burnos kvapas, spuogai ir odos dėmelės, nuolatos kankinantis nuovargis ir/ar nemiga.

Veiksmingiausia organizmo detoksikacija yra sveikas gyvenimo būdas: svaigalų ir rūkymo atsisakymas, pakankamas fizinis aktyvumas, pakankamas skysčių/vandens vartojimas ir subalansuota mityba.

Susiję straipsniai

Natūrali detoksikacija: 6 patarimai, kaip padėti organizmui

Natūrali detoksikacija: 6 patarimai, kaip padėti organizmui

Neretai girdime žodį detoksikacija. Dažnai jis siejamas su svorio metimu, tačiau toksinai susiję ne tik su svorio augimu, bet ir odos būk...
Plačiau

Detoksikacija – madingas žodis ar svarbi pagalba organizmui?

Detoksikacija – madingas žodis ar svarbi pagalba organizmui?

Artėjant šiltajam sezonui dažnai pradedame girdėti kalbant apie organizmo detoksikaciją, organizmo išsivalymą ir įvairias dietas. Sveikam...
Plačiau

Organizmo valymas – ne taip sunku, kaip atrodo

Organizmo valymas – ne taip sunku, kaip atrodo

Gera žinia tiems, kurie galvoja, jog reikėtų išsivalyti organizmą, tačiau niekaip tam neprisiruošia. Norint iš organizmo išvalyti toksinu...
Plačiau

Kaip virškinimo ir imuninės sistemos veikia kartu?

Kaip virškinimo ir imuninės sistemos veikia kartu?

Mūsų virškinimo sveikata turi daug bendro su imunine sveikata ir atvirkščiai. Abi sistemos glaudžiai bendradarbiauja, kad išlaikytume ger...
Plačiau