Vanduo, elektrolitai ir vasara. Kuo tai susiję?

  Visi įrašaiGrožis iš vidaus  

Visi esame girdėję, kad vasarą mūsų organizmui reikia daugiau vandens ir elektrolitų, tačiau ar gerai žinome kodėl? Taip yra dėl keleto susijusių veiksnių: 

Aukštesnė aplinkos temperatūra. Karštas oras padidina kūno temperatūrą, todėl padidėja prakaitavimas ir skysčių netekimas. Tokia būsena reikalauja didesnio vandens suvartojimo, kad būtų užtikrinamas tinkamas organizmo aprūpinimas skysčiais (hidratacija). Nieko neturėtų stebinti ir tai, kad aukštesnė temperatūra žymiai padidina geriamojo vandens poreikį, ypač karštu ir drėgnu metų laiku .

Padidėjęs prakaitavimas. Prakaitavimas yra natūralus kūno aušinimo mechanizmas. Karštu oru mes linkę daugiau prakaituoti, norėdami reguliuoti kūno temperatūrą. Padidėjęs prakaitavimas sukelia didesnį skysčių netekimą, todėl turime jį atstatyti gerdami vandenį.

Užsiėmimai lauke. Vasara dažnai suteikia galimybę užsiimti smagia ar mėgstama veikla lauke, pavyzdžiui sportu, žygiais pėsčiomis ar plaukimu ir maudynėmis. Fizinė veikla karštyje padidina skysčių netekimą su prakaitu, todėl būtina gerti daugiau vandens, kad būtų išvengta dehidratacijos. Amerikos širdies asociacija rekomenduoja gerti vandenį prieš fizinį krūvį, jo metu ir po jo, kad organizmas būtų tinkamai aprūpintas vandens atsargomis . Jie pabrėžia, kaip svarbu pakeisti su prakaitu prarastus skysčius, kad būtų išvengta dehidratacijos ir būtų išlaikyta optimalus organizmo drėgmės balansas.

Aprūpinti organizmą elektrolitais svarbu visus metus, bet dėl minėtų priežasčių – ypač svarbu vasarą, nes jie, kaip ir vanduo, atlieka esminį vaidmenį palaikant tinkamą kūno aprūpinimą skysčiais (hidrataciją) ir bendrą viso kūno funkcionavimą. Elektrolitai yra mineralai, kurie, ištirpę kūno skysčiuose, tokiuose kaip kraujas ir prakaitas, turi elektros krūvį. Pagrindiniai elektrolitai organizme yra natris, kalis, chloridas, kalcis ir magnis. Prakaituojant – juos prarandame.

Kodėl elektrolitai yra svarbūs?

Elektrolitai yra atsakingi už įvairias organizmo funkcijas, tokias kaip skysčių balanso reguliavimas, nervų ir raumenų funkcijos palaikymas bei tinkamos širdies veiklos palaikymas. Elektrolitų disbalansas ar trūkumas gali sukelti tokius simptomus kaip raumenų mėšlungis, nuovargis, galvos svaigimas, sumišimas ir dar sunkesnės būkles, pavyzdžiui, šilumos smūgis, širdies ritmo sutrikimai, sąmonės netekimas.

Savo organizmą papildydami subalansuotais elektrolitų gėrimais, galime padėti palaikyti tinkamą jų pusiausvyrą organizme, tinkamą organizmo aprūpinimą skysčiais (hidrataciją) ir užtikrinti optimalų raumenų, nervų ir kitų sistemų funkcionavimą. Tai ypač svarbu karštu oru arba užsiimant fizine veikla, sukeliančia gausų prakaitavimą, nes tokiu metu ypač stipriai padidėja elektrolitų pusiausvyros sutrikimo ir dehidratacijos rizika.

Maisto ir gėrimų, kuriuose yra elektrolitų, vartojimas, pavyzdžiui, kokosų vanduo, vaisiai ir daržovės, ar elektrolitų turintys maisto papildai gali padėti papildyti mūsų organizmą šiais esminiais mineralais. 

Verta paminėti ir tai, kad elektrolitų poreikis kiekvienam žmogui skiriasi, o per didelis tam tikrų elektrolitų vartojimas taip pat gali būti žalingas. Jei turite kokių nors konkrečių sveikatos problemų ar būklių, visada pravartu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu dėl asmeninio patarimo.

Apibendrinant galima pasakyti, kad vasarą būtina suvartoti daugiau skysčių  - besimėgaudami saulės voniomis, nepamirškite greta turėti ir buteliuką vandens. Taip pat valgykite daugiau vaisių ir daržovių, ir papildykite savo mitybą maisto papildais su elektrolitais.

____________

Šaltiniai:

  1.   https://www.mdpi.com/2673-4931/2/1/31 
  2.   https://www.heart.org/en/healthy-living/fitness/fitness-basics/staying-hydrated-staying-healthy