Į ką atkreipti dėmesį renkantis maisto papildus?

  Grožis iš vidausVisi įrašai  

Maisto papildų pasirinkimas vaistinių lentynose ir internete yra begalinis, tiek kainų, tiek sudėčių atžvilgiais. Dažnai mūsų pasirinkimui įtaką daro matytos reklamos, nuomonės formuotojai - „influenceriai“ ar nuolaidos, nors iš tiesų labiausiai dėmesį reikėtų atkreipti į papildų sudėtį. Dažnas iš mūsų galvoja, jog kuo daugiau sudėtyje komponentų ir kuo didesnės jų koncentracijos, tuo maisto papildas bus geresnis ar efektyvesnis. Visgi, tai ne visada teisinga.

Maisto papildų veiksmingumas priklauso nuo to, kokioje formoje ir druskoje yra veikliosios medžiagos.

LIPOSOMOS

Liposoma

Pati naujausia ir efektyviausia forma yra liposomos. Liposomos yra apvalios lipidų pūslelės (dažniausiai 50–500 nm dydžio), sudarytos iš vieno ar daugiau lipidų dvisluoksnių. Liposomos yra labiausiai ištirti mažyčiai nešikliai, naudojami ir vaistų gamyboje. Liposomos yra plačiai naudojamos medicinoje dėl jų biologinio suderinamumo, stabilumo, lengvos sintezės, didelio biologinio įsisavinimo ir naudojamų saugių pagalbinių medžiagų.

Kaip veikia liposomos?

Maisto virškinimas yra sudėtingas procesas, kuris vyksta burnoje, skrandyje ir plonojoje žarnoje. Skystas maistas burnoje išlieka labai trumpai, nes jo nereikia kramtyti. Kadangi liposominiai maisto papildai yra skysti, jų virškinimas daugiausia prasideda nuo skrandžio. Labai nedidelė dalis liposomų skrandyje yra suardomos skrandžio rūgšties, o likusios liposomos patenka į plonąją žarną. Čia jas veikia paviršinio aktyvumo medžiagos ir fermentai. Šį etapą išgyvenusios liposomos prasiskverbia per gleivių sluoksnius ir glaudžiai kontaktuoja su žarnyno epiteliu. Pasiekę žarnyno epitelį – jos absorbuojamos į kraują.

Liposomų privalumai:

• Efektyvus ir greitas pasisavinimas, palyginti su kitomis geriamųjų papildų formomis;

• Liposominė struktūra apsaugo veikliąsias medžiagas nuo atšiaurios virškinimo trakto aplinkos ir padidina pasisavinimą per gleivines;

• Lengvesnis patekimas į ląsteles;

• Skysta forma - idealiai tinka tiems, kurie vargiai gali nuryti tabletes.

MINERALAI

Mineralinės medžiagos yra cheminiai elementai, būtini organizmo gyvybinių funkcijų palaikymui: rūgščių-šarmų balansui, nervų sistemos, raumenų, kaulų būklės palaikymui ir kita. Mineralinėms medžiagoms priklauso 12 elementų: kalcis, kalis, magnis, fosforas, geležis, cinkas ir kt., kurie į organizmą patenka su maistu ir vandeniu.

Renkantis maisto papildus, reikia atkreipti dėmesį, kokia jų forma nurodoma sudedamųjų dalių sąraše. Maisto papilduose mineralai dažniausiai skiriasi savo chemine forma - jie gali būti neorganinių arba organinių druskų formoje.

Neorganinių mineralinių druskų, tokių kaip sulfatai, karbonatai ir oksidai, įsisavinimas yra labai mažas, kartu jiems būdingas ir labai mažas tirpumas. Tokios druskos gali dirginti skrandžio sienelę arba jungtis su kitomis maistinėmis medžiagomis ir sudaryti netirpius ir neįsisavinamus junginius. Neorganinių mineralinių formų dozės dažnai turi būti gerokai didesnės tam, kad organizmas pasisavintų reikiamą kiekį. Tai padidina nepageidaujamų reakcijų riziką.

Pasirinkus gerai tirpstančias organines mineralų druskas, tokias kaip citratai, bisglicinatai, laktatai ir kiti, jos gali būti optimaliai absorbuojamos. Naudojant organines formas dozės gali būti mažesnės, kad būtų pasiektas norimas poveikis, nes organizmas lengviau pasisavina reikiamą kiekį. Keli mineralų neorganinių ir organinių formų pavyzdžiai:

Keli mineralų neorganinių ir organinių formų pavyzdžiai

Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis žolinio pagrindo maisto papildus?

Kadangi Lietuvoje vaistažolių vartojimas nuo senų laikų turi gilias tradicijas, nenuostabu, kad ir daugelyje maisto papildų jų galime rasti.

Renkantis maisto papildus su vaistažolėmis svarbu atkreipti dėmesį į du dalykus: kokioje formoje yra augalai ir koks naudojamo ekstrakto santykis.

1. Jei sudėtyje yra nurodyta, kad naudojami augalų milteliai, tai reiškia, kad naudojamas susmulkintas pilnas augalas ar atitinkamos jo dalys. Vaistažolės malamos į miltelius ir pateikiamos tablečių, kapsulių, miltelių forma. Miltelių pavidale esančios žolelės, pirmiausiai patenka į jūsų skrandį ir tik ten prasideda aktyviųjų medžiagų „ištraukimas“ - jos pradedamos apdoroti ir virškinti, o naudingų medžiagų ekstrakcija skrandyje vyksta sunkiai. Todėl tokių papildų, į kurių sudėtį įeina milteliai, vartojimas norint pasiekti poveikį yra ilgesnis.

Norint gauti didesnę naudą iš norimų augalų, verčiau reikėtų rinktis vaistažolių arbatas, o ne miltelius, nes geriant arbatą, veikliosios medžiagos būna ištrauktos iškart į vandenį.

Tuo tarpu ekstraktas yra gaunamas žoleles maišant su tirpikliu (pvz. etanoliu, vandeniu, amoniaku ar kt.). Į tirpiklį išsiskiria visos naudingosios medžiagos, vėliau vaistažolės nufiltruojamos, o gautas ekstraktas naudojamas toliau.

Įprastai, ekstraktuose naudingųjų augalo medžiagų būna daugiau nei milteliuose, bet didžiausias skirtumas yra naudingų medžiagų pasisavinime - ekstraktai daug greičiau patenka į jūsų kraują, todėl išgėrę naudą pajusite gana greitai.

2. Kitas svarbus aspektas – ekstrakto santykis (ang. Drug extract ratio (DER)). Turbūt teko matyti etiketėse skaičius, parašytus greta pavadinimų, pavyzdžiui 4:1 ir panašiai. Šie skaičiai nurodo augalinės žaliavos kiekio, sunaudoto gamybai ir gauto ekstrakto santykį. Skaičius, parašytas prieš dvitaškį, yra santykinis augalinės medžiagos kiekis (sunaudotos žaliavos kiekis), o skaičius, parašytas po dvitaškio, yra santykinis gauto augalinio preparato kiekis (gauto ekstrakto kiekis) . Kuo didesnis pirmasis skaičius, tuo ekstraktas yra labiau koncentruotas, t.y. iš daugiau augalinės žaliavos gauta mažiau, bet stipresnio ekstrakto. Taigi, kuo ekstrakto santykis yra didesnis, tuo jo reikia mažiau tam pačiam efektui pasiekti.

Apibendrinant, reikia nepamiršti, kad etiketes svarbu skaityti ne tik parduotuvėje renkantis maisto produktus, bet ir renkantis maisto papildus. Svarbu atkreipti dėmesį į maisto papildų gamybos technologiją, naudojamas medžiagas ir jų formas. Liposomos, koncentruoti vaistažolių ekstraktai ir organinės mineralų formos – tai, kas užtikrina didžiausią maisto papildų efektyvumą.

Susiję straipsniai

Kaip virškinimo ir imuninės sistemos veikia kartu?

Kaip virškinimo ir imuninės sistemos veikia kartu?

Mūsų virškinimo sveikata turi daug bendro su imunine sveikata ir atvirkščiai. Abi sistemos glaudžiai bendradarbiauja, kad išlaikytume ger...
Plačiau