Liposominiai geležies papildai – kodėl tai gera alternatyva įprastiems geležies papildams?

  Grožis iš vidausVisi įrašai  

Geležis – būtinas mineralas, reikalingas bendrai sveikatos būklei palaikyti. Ji vaidina svarbų vaidmenį DNR sintezėje ir daugelyje kitų medžiagų apykaitos procesų. Geležis yra esminis baltymo, atsakingo už deguonies transportavimą visame kūne (hemoglobino), komponentas. Hemoglobino yra eritrocituose (raudonuosiuose kraujo kūneliuose), kuriuos gamina kaulų čiulpų hematopoetinės kamieninės ląstelės.

Įprastai, sveiki žmonės geležies netenka dėl odos lupimosi (sausėjimo ir ląstelių žūties) bei susilpnėjusių virškinimo trakto gleivinės ląstelių. Vyrams tai sudaro maždaug 1 mg per parą, o moterims – daugiau, dėl su menstruacijomis susijusio kraujo netekimo. Geležis negali būti sintetinama žmogaus organizme, todėl ji daugiausia gaunama iš maisto. 

Išeikvojus geležies atsargas, sumažėja hemoglobino ir cirkuliuojančių eritrocitų gamyba visame kūne, todėl atsiranda anemija. Geležies trūkumo simptomai gali pasireikšti nuovargiu, silpnumu, dusuliu, tachikardija (tai širdies susitraukimų dažnio padidėjimas (daugiau kaip 90–100 kartų per min.)), pakitusia psichine būkle, hipotermija ir padidėjusia infekcijų rizika. Anemija serga ~33 % pasaulio gyventojų ir sudaro 8,8 % viso pasaulio negalios. Tuo tarpu Lietuvoje, remiantis 2010-2019 m. higienos instituto duomenimis, sergamumas mažakraujyste padidėjo nuo 54,8/10 000 iki 112,9/10 000 gyventojų. Geležies trūkumas laikomas labiausiai paplitusia anemijos priežastimi visame pasaulyje.  

Geležies maisto papildai

Geležies papildų vaidmuo yra pripildyti geležies atsargas ir skatinti eritropoezę (eritrocitų gamybą kraujyje) bei deguonies transportavimą visame kūne.

Geriamosios geležies druskos, tokios kaip geležies fumaratas, geležies gliukonatas ir geležies sulfatas yra pagrindinės geriamųjų geležies papildų dalys, nes jos yra nebrangios, veiksmingos atkuriant geležies balansą ir turi gerą bendrą saugumo ir toleravimo profilį. 

Geležies sulfatas – neorganinė mineralinė druska, prastai tirpstanti ir įsisavinama. Tokios druskos gali dirginti skrandžio sienelę arba jungtis su kitomis maistinėmis medžiagomis ir sudaryti netirpius ir neįsisavinamus junginius. Neorganinių mineralinių formų dozės dažnai turi būti gerokai didesnės tam, kad organizmas pasisavintų reikiamą kiekį. Tai padidina nepageidaujamų reakcijų riziką.

Geležies fumaratas ir gliukonatas – organinės mineralinės druskos. Tokios formos mineralines druskas organizmas įsisavina daug geriau, o norimą poveikį pasiekti užtenka mažesnių dozių, todėl mažėja pašalinių reakcijų rizika. 

Kaip viskas vyksta?

Geležis, vartojama per burną, patenka į dvylikapirštę žarną, kur per metalo jonų transporterius ji pernešama į enterocitų ląsteles. Ten ji gali būti įtraukta į feritiną (feritinas – baltymas) saugojimui arba išstumta į serumą. Išstumiant į serumą geležis oksiduojama iš Fe2+ į Fe3+ tam, kad galėtų prisijungti prie ją pernešančių baltymų ir yra išnešiojama į įvairias kūno vietas, taip pat ir kaulų čiulpus RBC (eritrocitų), hemoglobino sintezei. Geležis jungiasi su kitais komponentais, tokiais kaip porfirinas ir globino grandinės, sudarydamos hemoglobiną, kuris perneša deguonį iš plaučių į kitus kūno organus.   

Geriamoji geležis. Dažniausiai pasitaikantis šalutinis poveikis vartojant geriamą geležį yra virškinimo trakto sutrikimai, kurie gali pasireikšti pykinimu, viduriavimu, dažnai vidurių užkietėjimu. Sunkesni šalutiniai poveikiai gali pasireikšti virškinimo trakto kraujavimu ir išopėjimu, taip pat padidėjusio jautrumo reakcijomis. 

Liposominiai geležies maisto papildai

Liposomos, pasižyminčios dideliu biologiniu suderinamumu, įsisavinimu bei mažesniu toksiškumu, naudojamos kaip medžiagų nešikliai. Liposominė geležis gaminama mikrokapsuliavimo metodu – liposomų sluoksniu apgaubiant susmulkintą geležį. Tai gana nauja technologija, kuri pasižymi didele absorbcija žmogaus organizme ir mažesniais šalutiniais poveikiais. Atliktame mikrokapsuliuoto liposominio geležies pirofosfato tyrime buvo ištirtas veiksmingumas su ne nėščiomis vaisingo amžiaus moterimis, sergančiomis geležies stokos anemija. Buvo pastebėta, jog per 12 savaičių hemoglobino kiekis stipriai padidėjo nuo 8,71 ± 2,24 iki 10,47 ± 1.69. Kitame tyrime su žmonėmis, sergančiais uždegiminėmis žarnų ligomis ir turintiems geležies stoką, per 8 savaites buvo pastebėtas teigiamas liposominių papildų poveikis. Svarbiausia, jog pacientams nepastebėta jokių šalutinių poveikių nuo liposominių geležies maisto papildų.

Liposoma suteikia molekulei stabilumo ir galimybę palaipsniui išleisti turinį. Be to, laipsniškas atpalaidavimas padidina maisto papildo įsisavinimą.   Keliais atsitiktinių imčių kryžminiais tyrimais įrodyta, kad geležies įsisavinimas liposominių maisto papildų daug geresnis, lyginant su standartiniais maisto papildais. 

Liposomos sudarytos iš fosfolipidų. Jie gali būti mono arba dvisluoksniai. Pramonėje fosfolipidai gali būti išskiriami iš lecitinų, pagamintų iš įvairių sėklų aliejų (sojų, saulėgrąžų ir rapsų) ir iš kiaušinių trynių bei pieno. Šaltiniai iš kurių gaunamos membranos turi įtakos membranos savybėms: standesni fosfolipidai, tokie kaip hidrinti fosfolipidai ir sotieji fosfolipidai, sukuria standesnes membranas, o nesotieji fosfolipidai, iš sojos ar saulėgrąžų, sukuria lankstesnę membraną, kuri lengviau apdorojama organizmo ir papildo įsisavinimas tampa geresnis.  

Patarimai prieš vartojant papildus

Kad geležis būtų įsisavinta geriausiai, rekomenduojama vartoti geležį bent 30 minučių prieš valgį arba 2 valandas prieš vartojant kitus vaistus.

Jei pacientas netoleruoja šalutinio poveikio virškinimo traktui, jis gali rinktis liposominius maisto papildus.

Venkite geležies papildus vartoti su pienu, kalciu ir antacidiniais vaistais, daug skaidulų turinčiu maistu ar kofeinu.

Kai kurie tyrimai parodė, kad geležį reikia vartoti kartu su apelsinų sultimis, kad padidėtų absorbcija.

Jei žmogus netoleruoja geležies maisto papildų skonio, yra galimybė rinktis liposominius maisto papildus kurie sušvelnina skonį.

Pažymėtina, kad aktyvios absorbcijos procesai tam tikru metu gali absorbuoti tik nustatytą geležies kiekį. Tai reiškia, jog organizmas aktyviai pasisavina tik tam tikrą dalį geležies ir papildo perteklius geležies trūkumo greičiau neatsatys.  

Kodėl geležies maisto papildus svarbu vartoti su vit B12?

Vitaminas B12 yra maistinė medžiaga, kuri padeda išlaikyti kūno kraują ir nervų ląsteles sveikomis ir padeda gaminti DNR, genetinę medžiagą visose kūno ląstelėse. Vitaminas B12 taip pat padeda išvengti megaloblastinės anemijos. Megaloblastinė anemija atsiranda būtent dėl geležies ar vit B12 stokos sukeltų eritrocitų gamybos sutrikimų. 

Geležis yra kraujo kūnelių statybinė medžiaga, o vitaminas B12 skatina greitą ir tvarkingą (užkerta kelią mutacijoms) jų gamybą. 

____________

Šaltiniai:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3867244/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557376/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542171/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542171/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9219084/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9414097/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818067/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557376/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-Consumer/

Susiję straipsniai

Liposomos - kas tai?

Liposomos - kas tai?

Vis dažniau vaistinėse ir internete galima pastebėti liposominius maisto papildus. Vis dėlto, nesusidūrusiems su liposomų sąvoka, sunku s...
Plačiau