Kokios informacijos žmonės dažniausiai ieško apie geležį Google paieškoje?

  Grožis iš vidausVisi įrašai  

1. Geležis maiste

Geležis iš maisto yra dviejų formų: hemo ir nehemo. Hemo forma randama tik gyvūniniuose produktuose: raudonoje mėsoje, paukštienoje ir jūros gėrybėse. Nehemo geležies randama augaliniame maiste, pavyzdžiui, grūduose, juodajame šokolade, riešutuose, sėklose, ankštiniuose augaluose ir lapiniuose žalumynuose. Labai nedaug neheminės geležies taip pat yra gyvūnų mėsoje, nes gyvūnai augalinį maistą vartoja su nehemo geležimi). Hemo geležį organizmas pasisavina geriau nei nehemo geležį. 

2. Geležies maisto papildai

Geležies turinčius maisto papildus galima įsigyti įvairių geležies druskų pavidalu: geležies sulfato, geležies fumarato, geležies gliukonato, geležies askorbato. Dažniausiai naudojamos geležies sulfato arba geležies gliukonato druskų formos.

Visų rūšių geležis padeda padidinti raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, tačiau skiriasi elementinės geležies  kiekis ir organizmo gebėjimas jį pasisavinti. Viena geriausių geležies formų yra laikomas geležies gliukonatas. Ši geležies druska įprastai parduodama skystoje formoje, o klinikiniai tyrimai rodo, kad ji geriau įsisavinama nei geležies sulfato tabletės. Geležies papildai gali būti tiekiami įvairių atpalaidavimo formų tabletėse ir kapsulėse,  kramtomose tabletėse bei skystose formose (lašai, sirupai, tirpalai).  

3. Geležis vaikams

Kai kūdikiai ir maži vaikai negauna pakankamai geležies, jų psichologinis vystymasis gali sulėtėti. Jie gali būti socialiai atsiriboję ir turėti dėmesio sutrikimų. Kiti simptomai gali būti nuovargis, šaltos rankos ir kojos, blyški oda, sulėtėjęs augimas, blogas apetitas ir elgesio problemos.   Yra nemažai geležies maisto papildų, skirtų vaikams, tačiau dėl geležies papildų vartojimo vaikams privalu pasitarti su šeimos gydytoju. 

4. Geležis kraujyje

Geležis organizme kaupiama feritino pavidalu (kepenyse, blužnyje, raumenų audinyje ir kaulų čiulpuose), o per transferiną (kraujo baltymą, kuris jungiasi su geležimi) išnešiojama po visą organizmą.  Raudonuosiuose kraujo kūneliuose (eritrocituose) esančiame hemoglobine taip pat yra geležies. Siekiant diagnozuoti geležies stokos anemiją, gydytojas paskiria kraujo tyrimą, kuriuo  patikrinamas eritrocitų kiekis (RBC), hemoglobino kiekis, geležies ir feritino kiekis kraujyje.  

5. Geležis ir vitaminas C

Hemo geležis, gerai pasisavinama ir palyginti mažai veikiama kitų maisto produktų, valgomų tuo pat metu. Kita vertus, neheminės geležies pasisavinimui didelę įtaką daro kartu valgomo maisto sudėtis. Vitaminas C (askorbo rūgštis) yra galingas neheminės geležies įsisavinimo stipriklis ir gali pakeisti tokių medžiagų kaip arbatoje esančių taninų, kalcio ir fosfato slopinamąjį geležies įsisavinimo poveikį. Geležies pasisavinimas iš daržovių yra tiesiogiai proporcingas esamo vitamino C kiekiui, tai yra, kuo daugiau maiste vitamino C, tuo geriau yra pasisavinama geležis. Vitaminas C palengvina geležies įsisavinimą sudarydamas chelatatinį junginį su geležimi esant rūgščiam skrandžio pH, o susidaręs chelatas išlieka tirpus ir pasisavinamas, esant šarminiam dvylikapirštės žarnos pH.    Beje, pagrindinis geležies įsisavinimas vyksta būtent žarnyne, todėl norint užtikrinti tinkamą jos pasisavinimą,  labai svarbu ir tai, kad geležis išliktų stabili ir atkeliautų iki pat žarnyno.

Maisto papilduose esančios geležies įsisavinimą lemia kitokie veiksniai (žr . 12 punktas).

6. Geležis su folio rūgštimi (vitaminas B9)

Geležies ir folio rūgšties papildai dažnai yra skiriami nėščiosioms, nes šie du elementai yra svarbūs vaisiaus vystymosi procesui. Taip pat ši kombinacija padidina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, nes mažas hemoglobino kiekis kraujyje gali būti ne tik dėl geležies trūkumo, bet ir dėl folio rūgšties trūkumo. Tiesa, atlikti tyrimai parodo, jog būtent ši kombinacija gali turėti įtakos mineralų (pavyzdžiui cinko) kiekio mažėjimui organizme. 

7. Geležies trūkumas

Yra 3 pagrindinės geležies trūkumo priežastys:

Nevalgoma pakankamai geležies turinčio maisto. Jūsų kūnas gali kaupti geležį, bet negali jos pasigaminti. Geležis turi būti gaunama iš maisto. 

Sunku įsisavinti geležį. Maiste esanti geležis pasisavinama per žarnyną. Kai kurie sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, celiakija, turi įtakos geležies pasisavinimui. Jei jums buvo atlikta skrandžio operacija, tai taip pat gali turėti įtakos tam, kiek geležies galite pasisavinti. Taip pat optimaliam geležies pasisavinimui kartais gali trukdyti ir kartu vartojami kiti maisto produktai, tokie kaip pieno gaminiai, kava ir pan.

Kraujo netekimas. Jei prarandate kraują dėl bet kokio kraujavimo, tai reiškia, kad netenkate ir geležies. Pagrindinės pernelyg didelio kraujo netekimo priežastys yra gausios menstruacijos ir kraujavimas iš skrandžio bei žarnyno. Kraujavimas iš skrandžio ar žarnyno gali būti susijęs su tam tikrų vaistų vartojimu (aspirinas ar kiti vaistai nuo uždegimo), opomis, ar kitomis virškinimo sistemos problemomis. Todėl esant įtarimui, reiktų kreiptis į gydytoją dėl detalesnio sveikatos ištyrimo, kad būtų nustatyta pagrindinė kraujavimo priežastis. Kitos kraujo netekimo priežastys gali būti per reguliarus (kas mėnesį ar du be ilgesnių pertraukų)  kraujo davimas, kraujo netekimas dėl operacijos, ar užsikrėtimas parazitais. 

8. Efektyviausi geležies preparatai

Efektyviausiai geležies trūkumą organizme atstato į veną leidžiamas daug geležies turintis tirpalas, tačiau tokį gydymo metodą gali paskirti tik gydytojas ir tai taikoma tik kritiniais atvejais ar kuomet vartojami per burną  preparatai yra neveiksmingi. Pirmo pasirinkimo variantas, esant geležies trūkumui, turėtų būti subalansuota mityba ir maisto papildai. 

Renkantis per burną vartojamus maisto papildus veiksmingiausiai būtų rinktis liposominius maisto papildus arba organinių druskų, tokių kaip geležies gliukonatas, turinčius maisto papildus, nes tokios formos yra geriausiai pasisavinamos organizmo. 

9. Geležies trūkumo simptomai

Dauguma žmonių, kuriems trūksta geležies neturi simptomų ir trūkumas nustatomas tik atlikus kraujo tyrimą. Visgi, dalį žmonių, turinčių žemą geležies koncentraciją kraujyje vargina nuovargis, energijos trūkumas, bendras silpnumas, dažnesnis pulsas ar dėmesio koncentracijos pablogėjimas ar odos blyškumas. Vaikai gali turėti pažinimo sutrikimų ir vystymosi vėlavimus dėl geležies trūkumo.  

10. Geležis organizmui reikalinga

Geležis organizmui reikalinga, nes tai būtina maistinė medžiaga, kuri padeda organizmui atlikti daugybę kasdienių funkcijų. Viena iš pagrindinių geležies funkcijų – deguonies pernešimas krauju. Geležis yra reikalinga hemoglobino – baltymo, randamo raudonuosiuose kraujo kūneliuose, gamybai. Hemoglobinas aprūpina organizmo ląsteles deguonimi, nes keliaudamas kraujotakos sistema perneša jį iš ir į plaučius. Geležies trūkumas gali reikšti, kad Jūsų organizmas nesugeba pagaminti pakankamai deguonį pernešančių raudonųjų kraujo kūnelių, dėl ko smegenų audiniai, raumenys ir visos ląstelės nėra pakankamai aprūpinamos deguonimi. Būtent dėl to galite jaustis nuovargį ar silpnumą.

11. Geležies vartojimas

Kad geležis būtų geriausiai įsisavinta, rekomenduojama vartoti geležį bent 30 minučių  prieš valgį arba 2 valandas prieš vartojant kitus vaistus. Venkite ją vartoti kartu su pienu, ar kitu kalcio turinčiu maistu,  rūgštingumą mažinančiais vaistais, daug skaidulų turinčiu maistu ar kofeinu. Šie produktai slopina geležies pasisavinimą . Todėl pavartojus geležies papildus, reiktų iki šių produktų vartojimo padaryti bent 30 min. pertrauką. 

Įdomu tai, jog naujausiomis gamybos technologijomis pagamintiems liposominiams geležies papildams maistas tokios įtakos neturi. Liposomose esančios geležies įsisavinimo taip stipriai neveikia išoriniai dirgikliai, todėl pertraukos, vartojant su pieno gaminiais ar kitu maistu, daryti nebūtina.

Įdomu ir tai, kad aktyvios absorbcijos procesai tam tikru metu gali įsisavinti tik nustatytą geležies kiekį. Tai reiškia jog aktyviai organizmas pasisavina tik tam tikrą dalį geležies, o geležies perteklius trūkumo greičiau neatstatys.    Todėl labai svarbu reguliariai vartoti gerai įsisavinamus, kokybiškus geležies papildus, kad geležies kiekio atstatymas organizme būtų kuo efektyvesnis.

12. Geležies įsisavinimas

Kad geležis būtų geriausiai įsisavinta, rekomenduojama vartoti geležį bent 30 minučių prieš valgį arba 2 valandas prieš vartojant kitus vaistus. 

Tyrimai rodo, jog liposominiai maisto papildai padeda geležiai patekti iki pat absorbcijos vietos ir apsaugo nuo neigiamos aplinkos ir kartu vartojamo maisto poveikio. Dėl šios priežasties jie pasižymi efektyviu geležies įsisavinamu ir beveik neturi šalutinio poveikio. Taip pat vartojant liposominio pagrindo papildus, nereikia vartoti papildomų vitaminų ar maisto produktų, kurie skatintų įsisavinimą.

Kalbant apie geležies druskas - geležies gliukonatas yra viena geriausiai įsisavinamų geležies druskų formų. 

______________

Šaltiniai:

[1] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/iron/

[2] https://www.pharmacytimes.com/view/iron-supplements-treating-iron-deficiency-anemia

[3] https://www.webmd.com/children/are-iron-supplements-safe-for-children

[4] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/iron/

[5] https://www.nhlbi.nih.gov/health/anemia/iron-deficiency-anemia

[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6940487/

[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4836595/

[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448065/

[9] https://www.apollopharmacy.in/salt/IRON%2BFOLIC%20ACID

[10] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557376/

[11] https://link.springer.com/article/10.1007/s12011-020-02460-w

[12] https://www.healthdirect.gov.au/iron-deficiency

Susiję straipsniai

Liposomos - kas tai?

Liposomos - kas tai?

Vis dažniau vaistinėse ir internete galima pastebėti liposominius maisto papildus. Vis dėlto, nesusidūrusiems su liposomų sąvoka, sunku s...
Plačiau