Kokios informacijos žmonės dažniausiai ieško apie vitaminą D Google paieškoje?

  Grožis iš vidausVisi įrašai  

„Acorus balance“ komanda, surinko dažniausiai internete ieškomus klausimus apie vitaminą D ir pateikia trumpus atsakymus į juos.

Kas yra vitaminas D?

Vitaminas D (kalciferolis) yra riebaluose tirpus vitaminas, kurio natūraliai, mažais kiekiais yra randama tam tikruose maisto produktuose, pavyzdžiui, žuvų taukuose, kiaušinio trynyje, svieste, kepenyse ir mielėse. Jis gali būti dedamas į maisto produktus (papildant juos) arba į  maisto papildus. Vitaminas D taip pat gaminamas mūsų organizme, kai ultravioletiniai (UV) saulės spinduliai patenka į odą ir skatina vitamino D sintezę(1). Dėl šios priežasties vitaminas D dar vadinamas saulės vitaminu, nes net 90 % jo mūsų organizme pasigamina dėl saulės poveikio ir tik 10 % gauname su maistu.

Kuo skiriasi vitaminas D3 nuo vitamino D2?

Nors abi šios medžiagos bendrai vadinamos vitaminu D, visgi skirtumas tarp jų yra. Šios medžiagos skiriasi savo chemine struktūra ir yra randamos skirtinguose šaltiniuose. Vitaminas D2 (ergokalciferolis) yra augalinės kilmės, o D3 (cholekalciferolis) – gyvulinės kilmės.

Kada gerti vitaminą D?

Vitaminą D, kaip ir kitus vitaminus, reikėtų pradėti vartoti, kai organizme yra jaučiamas jo trūkumas. Labai tiksliai tai galite patikrinti padarę kraujo tyrimus. Visgi, žmogui, gyvenančiam toliau nuo pusiaujo, vitamino D kiekis šaltuoju metų laiku retai būna pakankamas. Maždaug 1 milijardas žmonių visame pasaulyje turi vitamino D trūkumą, o 50 % visų gyventojų turi šio vitamino nepakankamumą (2). Skaičiuojama, kad tarp Lietuvos gyventojų, vitamino D trūkumas taip pat stipriai paplitusi problema ir dėl jo trūkumo kenčia iki 70% lietuvių (3).

Kas būna, kai trūksta vitamino D?

Simptomai, signalizuojantys apie vitamino D trūkumą yra dažnos peršalimo ligos (vitaminas D svarbus imunitetui), nuolat jaučiamas nuovargis, slogi nuotaika (vitaminas D laikomas ne tik saulės, bet ir laimės vitaminu), nugaros, kaulų ir raumenų skausmai ar silpnumas (vitaminas D reikalingas optimaliam kalcio pasisavinimui).

Žmonėms, kuriems yra ilgalaikis ir sunkus vitamino D trūkumas, gali pasireikšti tokie simptomai, kaip kaulų, raumenų skausmas, ilgalaikis nuovargis, raumenų trūkčiojimas ir bendras silpnumas. Bene rimčiausias lėtinio vitamino D trūkumo padarinys – dėl osteoporozės atsirandantys kaulų lūžiai (2).

Ar įmanoma perdozuoti vitamino D? 

Nors mūsų krašte vitamino D perteklius labai retas, visgi, tam tikrais atvejais, jo perdozuoti galima. Taip gali nutikti, jei ilgą laiką vartojate itin stiprios koncentracijos vitamino D papildus (4000 TV ar daugiau) ir kartu itin daug laiko leidžiate saulėje, kuomet jūsų organizmas geba pasigaminti vitaminą D pats. 

Vitamino D toksiškumas gali pasireikšti nuo besimptomių iki sunkių simptomų susijusių su psichika (pvz., sumišimas, psichozė) bei gyvybei pavojingų požymių. Klinikinės vitamino D pertekliaus apraiškos yra įvairios, tačiau daugiausia susijusios su hiperkalcemija (per didelis kalcio kiekis kraujyje) ir virškinimo trakto (pilvo skausmas, vėmimas, troškulys, anoreksija, vidurių užkietėjimas, pankreatitas), širdies ir kraujagyslių (hipertenzija, aterosklerozė) ir inkstų (padidėjęs kalcio išsiskyrimas su šlapimu, ūminis inkstų pažeidimas, dehidratacija) komplikacijomis (4). 

Kiek gerti vitamino D? 

Vitamino D kiekis maisto produktuose gali būti nurodomas µg arba išreiškiamas tarptautiniais vienetais (TV). Tam, kad būtų išlaikomas normalus vitamino D kiekis kraujyje, paaugliams (11-18 metų) rekomenduoja kasdien suvartoti nuo 800 iki 2000 TV, o suaugusiems nuo 1000 iki 2000 TV (5). Visgi, žiemą ir šiltuoju metų sezonu, jei itin mažai laiko leidžiate saulėje, arba turite nustatytą vit.D trūkumą, gali būti rekomenduojamos 2000–4000 TV dozės. 

Jei nesate tikri, kiek D vitamino reikia vartoti, prieš tai būtinai pasitarkite su gydytoju.

Kaip vartoti vitaminą D?

Kadangi vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, geriausia jį vartoti su maistu. Paros laikas nėra svarbus. Svarbu, kad vitaminas būtų vartojamas su riebesniu ar pagrindiniu dienos maistu. 

Kaip gauti vit. D? Kaip padidinti vit. D kiekį organizme? 

Vitaminas D gali būti gaunamas keliais būdais: vartojant maistą, kuriame gausu šio vitamino, su maisto papildais ar dažniau džiaugiantis saulės voniomis. Pats efektyviausias, nenaudojant maisto papildų, yra saulės vonių metodas. Apie 90 % vitamino D absorbuojama iš odos, o likusi dalis gaunama su maistu. Kad išvengtumėte vitamino D trūkumo, kasdien reikėtų bent 20 minučių praleisti saulėje, kuomet daugiau nei 40 % odos yra neuždengta.

Kodėl augančiam vaikui vitaminas D yra svarbus?

Vitamino D trūkumas gali neigiamai paveikti kaulų mineralizaciją, tačiau stiprus trūkumas sukelia rachitą – ligą, kuriai būdinga kojų deformacija. Rachitu sergantiems vaikams taip pat gali sutrikti augimas dėl skeleto deformacijų, ypač dėl stuburo, dubens ir apatinių galūnių.

Be poveikio kalcio ir fosforo apykaitai, pastaraisiais metais keli atlikti tyrimai parodė, kad vitaminas D prisideda prie daugiau nei 1250 genų ekspresijos mechanizmų. Kai kurie tyrimai parodė ryšį tarp vitamino D trūkumo ir ligų, tokių kaip vėžys, padidėjusi širdies ir kraujagyslių ligų rizika ir autoimuninės, infekcinės ar kvėpavimo takų ligos. Todėl augančiam organizmui ypatingai svarbu yra palaikyti tinkamą vitamino D kiekį (6).

Ir pabaigai, vienas iš įdomesnių ieškomų klausimų apie vit.D yra ne tik apie žmones, bet ir apie kates. ?

Kaip katės gauna vit. D? 

Priešingai nei žmonės, katės nesintetina vitamino D savo odoje, reaguodamos į saulės šviesą. Tačiau saulė gamina riebalinį aliejų ant jų kailio, kuris yra verčiamas vitaminu katės organizme po to, kai ji save nulaižo. Visgi, didžiąją dalį šio vitamino augintiniai turi gauti per maistą, todėl dažnai jų maistelis būna juo papildytas.

Literatūros sąrašas sudarytas Vankuverio citavimo stiliumi.

1. Vitamin D - Health Professional Fact Sheet [Internet]. [cited 2023 Mar 22]. Available from: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/

2. Sizar O, Khare S, Goyal A, Givler A. Vitamin D Deficiency. Endocrinology and Diabetes: A Problem-Oriented Approach [Internet]. 2023 Feb 19 [cited 2023 Mar 22];9781461486848:293–304. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532266/

3. Bleizgys A, Kurovskij J. Vitamin D Levels of Out-Patients in Lithuania: Deficiency and Hypervitaminosis. Medicina (B Aires) [Internet]. 2018 May 1 [cited 2023 Mar 22];54(2). Available from: /pmc/articles/PMC6037258/

4. Lim K, Thadhani R. Vitamin D Toxicity. Jornal Brasileiro de Nefrologia [Internet]. 2020 Apr 3 [cited 2023 Mar 22];42(2):238. Available from: /pmc/articles/PMC7427646/

5. Fleet JC, Shapses SA. Vitamin D. Present Knowledge in Nutrition: Basic Nutrition and Metabolism [Internet]. 2023 Mar 3 [cited 2023 Mar 22];93–114. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441912/

6. Esposito S, Leonardi A, Lanciotti L, Cofini M, Muzi G, Penta L. Vitamin D and growth hormone in children: a review of the current scientific knowledge. J Transl Med [Internet]. 2019 Mar 18 [cited 2023 Mar 22];17(1):87. Available from: /pmc/articles/PMC6421660/

 

Susiję straipsniai

Liposomos - kas tai?

Liposomos - kas tai?

Vis dažniau vaistinėse ir internete galima pastebėti liposominius maisto papildus. Vis dėlto, nesusidūrusiems su liposomų sąvoka, sunku s...
Plačiau

Į ką atkreipti dėmesį renkantis maisto papildus?

Į ką atkreipti dėmesį renkantis maisto papildus?

Maisto papildų pasirinkimas vaistinių lentynose ir internete yra begalinis, tiek kainų, tiek sudėčių atžvilgiais. Dažnai mūsų pasirinkimu...
Plačiau